Dotace Proof of Concept (OPTAK)
Získejte dotaci na mzdy v rámci aktivit, které vám pomohou zajistit uplatnění výsledků výzkumu a vývoje v praxi.
Příjem žádostí o dotaci:
- 24.4.2024 - 24.9.2024
- další výzva v 1.Q 2025
Kdo může získat dotaci: malé a střední podniky (MSP, do 249 zaměstnanců) nebo malá společnost se střední tržní kapitalizací (do 499 zaměstnanců)
Jakou část nákladů projektu pokryje dotace: 35 – 70 % celkových způsobilých výdajů
Na co je dotace poskytována:
- osobní náklady (mzdy)
- náklady na konzultační a odborné služby
- náklady na materiál
- dodatečné režijní a ostatní provozní náklady
- pořízení majetku
- náklady na získání a uznání patentů a dalších nehmotných aktiv
Specifické podmínky výzvy:
- Projekt musí být realizován na území ČR mimo hl. m. Prahu (sídlo společnosti může být v Praze).
- Žadatel může mít uzavřené pouze jedno účetní období (vhodné pro start-upy a mladé firmy)
- V rámci dotační výzvy jsou podporovány dvě na sobě nezávislé aktivity:
Aktivita A (před zahájením VaV)
- ověření technické proveditelnosti a komerčního potenciálu výzkumu a vývoje s cílem zavedení nového produktu/technologie/služby na trh
- Výstupem aktivity A je studie proveditelnosti, která bude sloužit jako
podklad pro realizaci další možné fáze výzkumného projektu a přípravu výzkumných činností V rámci studie proveditelnosti je zkoumána proveditelnost výzkumu a činnosti související s mapováním aplikovatelnosti a zájmem aplikační sféry pro zjištění možností a perspektivy komercializace a úspěchu inovativních technologií.
Příprava studie proveditelnosti musí zahrnovat aktivity, které poskytnou důkazy o tom, zda je uvedený projekt technicky proveditelný a má komerční potenciál, tj. zejména:
- Předběžné technické projekty, přípravné studie a testy k posouzení šancí na úspěch plánovaného projektu výzkumu a vývoje.
- Zjištění současného vědeckého, výzkumného a technologického stavu a zjištění situace v oblasti práv duševního vlastnictví.
- Identifikace výzkumných a vývojových prací potřebných v rámci plánovaného projektu
- Identifikace potřebných vědeckých a technických zdrojů a v případě potřeby identifikace nutných partnerů pro spolupráci.
- Analýza / průzkum tržního potenciálu.
Aktivita B (dokončení VaV)
- dopracování výzkumu a vývoje do finální fáze a k přípravě jeho komercializace
- Výstupem projektu aktivity B je závěrečná zpráva o provedených činnostech obsahující detailní plán komercializace, který ověří konkrétní bariéry a možnosti vedoucí ke zvýšení profitability projektu - projekt se musí nacházet alespoň v TRL5 - Technologie ověřena v relevantním prostředí (v případě klíčových umožňujících technologií ověřena v průmyslově relevantním prostředí) - více o TRL
Podporovány jsou aktivity typu testování a ověřování nových výrobků v reálných provozních podmínkách, verifikace výkonnosti, demonstrační aktivity, pilotní projekty a další činnosti směřující ke zdokonalování a dopracování prototypu a nasazení nového produktu/technologie/služby na trh.
Podporovány jsou dále expertní služby související s validačními testy, certifikačními procesy, snížení nákladovosti a dalšími aktivitami zaměřenými na zvýšení tržní připravenosti před plnou výrobou a nasazením na trh (tzv. post-prototyping).
Kromě výsledku experimentálního vývoje bude výstupem projektu také detailní plán komercializace (včetně ošetření práv duševního vlastnictví a plánu na získání finančních zdrojů), který ověří konkrétní bariéry a možnosti vedoucí ke zvýšení profitability projektu.
Pro malé a střední podniky jsou dále podporovány náklady na poradenské a podpůrné služby v oblasti inovací, včetně služeb poskytovaných organizacemi pro výzkum a šíření znalostí, výzkumnými infrastrukturami, testovacími a experimentálními infrastrukturami nebo inovačními klastry.
Pro realizaci projektu v této fázi musí žadatel o podporu v podnikatelském záměru doložit zhodnocení technické proveditelnosti projektu včetně jeho komerčního potenciálu.
Tip na 10 důvodů, proč jsou aktivity Proof of Concept pro inovativní firmy důležité:
1. Ověření tržního potenciálu: PoC umožňuje firmám zjistit, zda jejich nový (plánovaný) produkt nebo technologie skýtá skutečný potenciál úspěchu na trhu. Tímto způsobem se minimalizuje riziko investic do nerealizovatelných projektů.
2. Identifikace potenciálních problémů: Aktivity PoC pomáhají odhalit případné technické, finanční nebo tržní problémy ještě před začátkem rozsáhlého výzkumu a vývoje.
3. Zvýšení důvěryhodnosti: Úspěšné dokončení PoC poskytuje důvěryhodné důkazy o možnosti úspěchu nového produktu nebo technologie, což může být důležité při získávání investic či spolupráce.
4. Rozvoj inovačního myšlení: Proces PoC podporuje inovativní přístup a kreativitu v rámci firemního prostředí, což může vést k objevení nových příležitostí a konkurenčních výhod. Výstupy PoC tak mohou zásadně zkvalitnit výstupy navazujícího VaV.
5. Zjištění reálných potřeb zákazníků: Skrze PoC firmy mohou testovat reakce potenciálních zákazníků a získat cennou zpětnou vazbu, která pomáhá přizpůsobit nový produkt či službu jejich skutečným potřebám. Např. v segmentu inovačních start-upů se uvádí, že až 90% skončí neúspěchem mj. kvůli nedostatečné znalosti trhu.
6. Optimalizace nákladů: Identifikace problémů a nedostatků v rané fázi vývoje umožňuje efektivní řešení a minimalizaci nákladů a času potřebných na následné úpravy.
7. Podpora strategického rozvoje: PoC může sloužit jako strategický nástroj pro plánování budoucího vývoje firmy a směřování k dlouhodobým cílům.
8. Získání konkurenční výhody: Rychlá implementace a úspěšné provedení PoC může firmě zajistit prvotní pozici na trhu a vytvoření konkurenční výhody.
9. Zvýšení motivace týmu: Úspěšné dokončení PoC může zvýšit motivaci a nasazení zaměstnanců, kteří vidí konkrétní výsledky své práce a přínos pro firmu.
10. Základ pro další rozvoj: Výstupy z PoC mohou sloužit jako základ pro další rozhodování a plánování kroků ve výzkumu a vývoji firmy.
Aktivity Proof of Concept představují nezbytný krok pro firmy, které chtějí úspěšně a efektivně rozvíjet své vlastní výzkumné a vývojové projekty. Jedním z definičních znaků výzkumu a vývoje je nezbytnost překonávaní (nejen) technických nejistot. Důslednost v ranné fázi VaV v podobě PoC nemůže tyto nejistoty zcela odstranit, ale může je zásadně omezit.
- Hledáte výzkumnou organizaci jako partnera pro váš projekt? Obraťte se na nás a my vám díky široké síti partnerů rádi pomůžeme.
Chcete se o podpoře výzkumu a vývoje dozvědět více? Podívejte se na náš webinář: