Dotace SIGMA (TAČR)
Získejte dotaci z programu SIGMA, který podporuje projekty aplikovaného výzkumu a inovací vedoucí ke vzniku nových výsledků uplatnitelných v praxi.
- květen 2025 - Dílčí cíl 4 - Bilaterální spolupráce (viz vysvětlení níže)
- červen 2025 - Dílčí cíl 1 - Podpora spin-off (viz vysvětlení níže)
- září 2025 - Dílčí cíl 1 - Podpora komercializace VaVaI+ (Plug-in EIC Accelerator)
- listopad 2025 - Dílčí cíl 3 - SHUV - podporu inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění (viz vysvětlení níže)
Příjem žádostí o dotaci:
Kdo může získat dotaci:
- podniky všech velikostí včetně pražských
- výzkumné organizace
Jakou část nákladů projektu pokryje dotace: až 100 %
Na co je dotace poskytována:
- osobní náklady na výzkumné pracovníky
- náklady na smluvní výzkum, poznatky a patenty
- náklady na nástroje, přístroje a vybavení formou odpisů
- dodatečné režijní a ostatní provozní náklady, náklady na materiál, cestovné, náklady na ochranu práv duševního vlastnictví apod.
Zajímavost k programu Prostředí pro život
- Alexandra Krejzová disponuje více než 10 letou praxí v oblasti přípravy projektů do programů výzkumu a vývoje Technologické agentury ČR. Během této doby konzultovala a připravila velké množství úspěšných projektů. Alexandra dbá na maximálně detailní vstupní konzultaci, díky které je schopna kvalifikovaně posoudit šance projetu na získání dotace. Při vlastní přípravě dotačních projektů dlouhodobě udržuje o více než 50% vyšší úspěšnost, než jaká je průměrná míra schvalování dotačních projektů TAČR.
Hledáte výzkumnou organizaci jako partnera pro váš projekt? Obraťte se na nás a my vám díky široké síti partnerů rádi pomůžeme.
Hlavním cílem programu je podpora aplikovaného výzkumu a inovací vedoucí ke vzniku nových výsledků uplatnitelných v praxi, k řešení výzev a potřeb společnosti a hospodářství a k podpoře řešení systémových opatření výzkumného a inovačního prostředí.
Naplňování hlavního cíle programu bude probíhat prostřednictvím pěti dílčích cílů:
Dílčí cíl 1 – Aktivity tzv. předaplikačního výzkumu (DC1)
- Definice cíle: Zefektivnit transfer poznatků a výsledků výzkumu a vývoje z výzkumných organizací do praxe a urychlit tvorbu nových inovativních výrobků a služeb.
- Dílčí cíl navazuje na aktivity, které jsou podporovány v rámci programů GAMA a GAMA 2. Prostřednictvím zajištění stabilního fungování systému transferu technologií ve výzkumných organizacích bude tento dílčí cíl podporovat ověření výsledků aplikovaného výzkumu z hlediska jejich praktického uplatnění a přípravy jejich následného komerčního využití či využití pro potřeby společnosti. Záměrem je také podpořit tvorbu nových výsledků VaVaI ve střednědobém horizontu vedoucích k inovacím s vysokou pravděpodobností jejich praktické aplikace.
- Definice cíle: Zvýšit zapojení začínajících výzkumnic/výzkumníků a vyrovnávat příležitosti pro ženy a muže v konkurenci aplikovaného výzkumu.
- Podporována bude spolupráce začínajících výzkumníků a výzkumnic při řešení konkrétních projektů přímo se subjekty z aplikační praxe, a to ve všech oblastech aplikovaného výzkumu. V projektech naplňující tento dílčí cíl budou nastaveny podmínky pro uchazeče a příjemce, které povedou k vyrovnání příležitostí pro ženy a muže v aplikovaném výzkumu. Dílčí cíl navazuje na aktivity programu ZÉTA.
Dílčí cíl 3 – Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění (DC3)
- Definice cíle: Zvýšit inovační potenciál a efektivitu výzkumu společenských věd, humanitních věd a umění.
- Záměrem je posílení společenských věd, humanitních věd a umění (SHUV) v aktivitách aplikovaného výzkumu a inovací a uplatnění výstupů těchto aktivit v podobě nových nebo podstatně zdokonalených produktů, postupů, procesů nebo služeb. Dílčí cíl navazuje na aktivity programu ÉTA. Při uplatňování výstupů z tohoto DC budou relevantní i způsoby uplatnění mimo tržní mechanismy (hlavním uživatelem může být i veřejná správa, která o výstupy projeví zájem). Dílčí cíl podporuje využití inovačního potenciálu SHUV a jejich zapojení do projektů aplikovaného výzkumu a inovací, které jsou přínosné pro udržení a zvyšování kvality života člověka v reakci na dynamické společenské, ekonomické, globalizační, kulturní nebo technologické proměny.
- Definice cíle: Zvýšit počet výsledků aplikovaného výzkumu vzniklých v rámci projektů mezinárodní spolupráce a rozšířit počet spoluprací mezi tuzemskými a zahraničními podniky a výzkumnými organizacemi.
- Záměrem je posílit mezinárodní spolupráci, která povede ke zvýšení atraktivity Česka jako zázemí pro špičkový aplikovaný výzkum. Současně tak bude podporována integrace týmů českých výzkumných organizací a podniků do mezinárodních aktivit. Dílčí cíl navazuje na aktivity programů DELTA, DELTA 2 a na podporu unijních nástrojů (např. ERA-NET Cofundy Horizontu 2020 a Partnerství Horizontu Evropa), ale také na podporu specifických témat v oblasti mezinárodní spolupráce.
Dílčí cíl 5 – Průřezová podpora (DC5)
- Definice cíle: Posílit podporu nových příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu a inovací.
- Podpora bude směřována do opatření v oblastech, jež nespadají do zaměření programů na podporu aplikovaného výzkumu a inovací ostatních poskytovatelů.