Dotace THÉTA 2

Získejte dotaci až 90% určenou na podporu výzkumu, vývoje a inovací v oblasti energetiky. Program THÉTA 2 je zaměřen na projekty přinášející nové technologie a prvky s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v praxi, ale také na projety řešící dlouhodobé technologické perspektivy.

Tento dotační program podporuje projekty výzkumu a vývoje zaměřené na přechod na udržitelné a efektivní zdroje energie či posílení energetické bezpečnosti. Typicky se jedná o projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energie či inovace stávající infrastruktury a implementaci pokročilých technologií.



Příjem žádostí o dotaci: 5. 9. - 23. 10. 2024

Kdo může získat dotaci:

  • podniky všech velikostí s min. 2 letou historii podnikání
  • vysoké školy a další výzkumné organizace


Jakou část nákladů projektu pokryje dotace: 90 % celkových způsobilých výdajů



Na co je dotace poskytována:

  • mzdy
  • odpisy majetku a vybavení používaného po dobu projektu
  • smluvní výzkum
  • materiál a ostatní náklady


Specifické podmínky výzvy:

  • Projekt musí být realizován na území ČR vč. hl. m. Prahy


  • Veřejná soutěž bude vyhlášena ve třech podprogramech:


Podprogram 1 - Výzkum ve veřejném zájmu 

  • dotace na projekty pokrývající základní trendy v energetice, jako jsou dekarbonizace, decentralizace, digitalizace a demokratizace, a to z pohledu veřejného zájmu
  • Důraz bude kladen na mezioborové technické oblasti, tzn. propojení energetiky a dalších sektorů

Podprogram 2 - Energetické technologie pro konkurenceschopnost 

  • dotace na projekty řešící technologie a s rychlým uplatněním v praxi, 
  • projekty musí přispívat k plnění klimaticko-energetických a environmentálních cílů ČR 

Podprogram 3 - Technologie k zajištění dlouhodobé udržitelnosti energetiky s

  • Dotace na projekty zaměřené na výzkum a vývoj technologií a řešení, u kterých se neočekává rychlé uplatnění v praxi, ale jejichž inovační efekty budou dlouhodobé. Takové projekty se nacházejí v nižším stupni technologické připravenosti (TRL, typicky 3 až 5).

Povinné přílohy projektu

  • Představení projektu
  • Doložení uplatnění výsledků
  • Tabulka ekonomických přínosů za hlavního uchazeče

Proč využít zkušených dotačních specialistů

Zkušený konzultant s dlouholetou praxí v přípravě žádostí o poskytnutí dotace z programu Trend a dalších VaV programů může poskytnout firmám mnoho výhod a přínosů. Zde jsou některé z důvodů, proč by měly firmy zvážit spolupráci s takovým konzultantem:

  1. Znalost programu: Konzultant s dlouholetou praxí má hluboké znalosti o programu, jeho pravidlech, podmínkách a očekáváních hodnotitelů i poskytovatele dotace. Má přehled o tom, jaké projekty mají šanci na úspěch a co je důležité zdůraznit v žádosti o dotaci. Zná detailně nejen psaná pravidla a metodiky programu, ale zejména disponuje zkušenostmi s tím, jak se tato pravidla v praxi uplatňují.
  2. Zkušenost s podobnými projekty: Má za sebou konzultace desítek až stovek projektů na téma dotační podpory VaV, což poskytuje cennou zkušenost s různými typy projektů, jejich úspěchy a neúspěchy. Může tedy efektivně identifikovat silné a slabé stránky projektu a navrhnout vhodná řešení.
  3. Praktické dovednosti: Konzultant má praktické dovednosti v oblasti psaní žádostí o dotaci zaměřených na výzkum a vývoj, vypracování plánů projektu, rozpočtování, komunikace s poskytovatelem dotace a dalších klíčových prvků při přípravě žádosti. Jeho zkušenosti firmě ušetří čas a námahu při komplexním procesu přípravy projektu.

Celkově lze tedy říci, že spolupráce se zkušeným konzultantem firmám přináší odbornou expertízu, zkušenosti, praktické dovednosti a podporu při přípravě žádosti o dotaci, což zásadně zvyšuje šance na úspěch.

Alexandra Krejzová disponuje více než 10 letou praxí v oblasti přípravy projektů do programů výzkumu a vývoje Technologické agentury ČR. Během této doby konzultovala a připravila velké množství úspěšných projektů. Alexandra dbá na maximálně detailní vstupní konzultaci, díky které je schopna kvalifikovaně posoudit šance projetu na získání dotace. Při vlastní přípravě dotačních projektů dlouhodobě udržuje o více než 50% vyšší úspěšnost, než jaká je průměrná míra schvalování dotačních projektů TAČR.

Hledáte výzkumnou organizaci jako partnera pro váš projekt? Obraťte se na nás a my vám díky široké síti partnerů rádi pomůžeme.